Krzysztof Bzowski "Barwne Maroko" w Kino SOKÓŁ w Starym Sączu
14-12-2013 15:30 - 17:30

Bliskie i przyjazne turystom Maroko jest przy tym bardzo nas egzotyczne. To świat tak bardzo odmienny, od tego, który znamy na codzień – lecz mieszkają tam gościnni, przyjaźni ludzie, ciekawi świata i przybywających do nich tłumnie turystów.
Zapraszam w podróż przez Maroko: w plątaninę gwarnych suków, przepełnionych zapachami orientalnych zapachów, między sklepiki z misternymi wyrobami tradycyjnego, wciąż żywego rzemiosła, do urzekających zdobnictwem medres, pałaców, meczetów. Do kraju żywych i wyrazistych barw – na pustnnym południu, gdzie na skraju Sahary pną się pod niebo niezwykłe, pomarańczowej barwy skały – i podobne do skał obronne kasby; nad wybrzeże Atlantyku, do miast pamietające czasy podbojów kolonialnych, by pośród pomalowanych na biało i niebiesko zaułków odkryć klimat środziemnomorski bliski miasteczkom południowej Portugalii czy Hiszpanii; do „imperialnych” miast w głębi kraju – prastarego Fezu i założonego z rozmachem Meknesu – które symbolizować mogą królewski kolor złoty oraz zieleń islamu, wreszcie do niezwykłego Marrakeszu, miasta, gdzie wszystkie kolory Maroka spotykają się pośród murów ogromnej, starej medyny.
- Krzysztof Bzowski

O autorze zdjęć:
historyk, podróżnik, autor wielu przewodników turystycznych, m.in. przewodnika Maroko. W labiryncie orientalnych medyn, wydawnictwa Bezdroża.


© Calendar and Payment system Created by Dariusz Połyniak
forex forum- opinie śmieszne filmiki